Wakacje last minute – czy warto z nich korzystać?

Wakacje last minute – czy warto z nich korzystać?

Wakacje last minute to wycieczki, na które zapisujemy się na krótko przed wyjazdem. Może być to kilka dni, tydzień lub miesiąc. Z reguły takie oferty powinny być tańsze. Jeśli biuro podróży nie znajdzie nikogo chętnego, musi ponieść częściowe koszty takiej wycieczki. Czy propozycje last minute są dla podróżujących korzystne i czy warto z nich korzystać?

 

Kiedy są najtańsze wycieczki zagraniczne?

Wycieczki last minute powinny być najtańsze. Mniej czasu pozostałego do wylotu, oznacza większe problemy ze znalezieniem osoby zainteresowanej. Czy jednak na pewno tak jest? Sprawdźmy i porównajmy kilka z ofert.

  • Wycieczki last minute Hiszpania

Na stronie jednego z bardzo popularnych biur podróży możemy znaleźć wiele ofert na wycieczki do Hiszpanii. Oferta wyjazdu z datą odlotu w dniu następnym kosztuje 1599 złotych za osobę przy czterodniowym odpoczynku. W tej cenie otrzymamy:

  • przelot,
  • zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu,
  • dostęp do basenu.

Plaża jest publiczna, za wyżywienie trzeba dopłacić – podobnie za możliwość skorzystania z leżaka czy parasola na plaży. Identyczna oferta z wylotem prawie rok później kosztuje 1879 złotych za osobę… ale za osiem dni! Oceny internautów są takie same na temat obu wycieczek.

  • Podróż do Chorwacji

Weźmy pod lupę inne biuro podróży. Podróż do Chorwacji w ofercie last minute kosztuje 3631 zł za osobę za 7 dni. W tej cenie otrzymamy:

  • przelot,
  • zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu,
  • dostęp do sauny i odkrytego basenu,
  • śniadania.

A jak prezentuje się wycieczka za kilka miesięcy? Ten sam hotel, ta sama oferta i ten sam czas wypoczynku kosztuje już tylko 2243 złote za osobę. Jedyny mankament jest taki, że wyjazd jest już poza sezonem – choć w Chorwacji dalej jest ciepło.

  • To może Egipt?

Sprawdźmy jeszcze wakacje na innym kontynencie. Wczasy na 15 dni w pięciogwiazdkowym hotelu kosztują 4539 złotych za osobę. Tutaj mamy opcję all inclusive. W przyszłym roku podobna oferta, z tym że za 8 dni kosztuje 2019 złotych za osobę. Mnożąc przez dwa – dalej wychodzi mniej niż za wycieczkę last minute.

 

Jak to jest z tym last minute?

Biuro podróży i tanie wakacje last minute. Czy warto z nich korzystać?

Biuro podróży robi wszystko, by sprzedać swoje wczasy zagraniczne tak, by wydawały się tanie i okazjonalne. Wiadomo, że nie chcą dopłacać do swoich produktów, dlatego możemy często znaleźć promocje, które promocjami nie są. Nie bez znaczenia jest też hotel. Najtańsze i jednocześnie najlepsze miejsca zakwaterowania „schodzą” prawie od razu. Stąd oferty last minute mogą być droższe – sam hotel kosztuje więcej, nawet po obniżce ceny. Innym podanym tu przykładem był termin wylotu. Poza sezonem bilety lotnicze kosztują mniej, tak samo, jak kurort. Możemy więc wiele zyskać, jeśli zamiast w lipcu, na urlop pojedziemy między październikiem a marcem. W Chorwacji czy Egipcie przez cały rok jest ciepło (acz nie upalnie) i bez problemu można korzystać z wszystkich atrakcji. Nie możemy również zapominać o ubezpieczeniu na wakacje. Jeśli będziemy go szukać w pośpiechu, nie znajdziemy taniego i atrakcyjnego produktu.

 

Czy oferta last minute jest gorsza?

Pomińmy już kwestię ceny i załóżmy, że faktycznie w wersji last minute wycieczka jest tańsza. Czy korzystając z takiej oferty mamy prawo do takich samych usług co osoby, które wykupiły ją wcześniej? Z reguły tak. Jedyna różnica może polegać na dostępie do wykupionych i zarezerwowanych wcześniej atrakcji turystycznych.

 

Czy warto decydować się na taką wycieczkę? Zdania są podzielone, choć biuro podróży będzie bardzo na to nalegać. Jak widać – wcale nie muszą być one tańsze, a krótki czas przygotowania się do wylotu sprawi, że przez następne kilka dni możemy być strzępkiem nerwów. Nie każdy potrafi przyszykować się do dalekiej podróży w ciągu kilku godzin. Sensowniejszym rozwiązaniem wydaje się szczegółowe zaplanowane każdej wycieczki i jej zakup na kilka miesięcy wcześniej. Nie ulegajmy też modzie na wakacje w sezonie – w pewnych miejscach piękna pogoda trwa cały rok, a w okresie zimowo-wiosennym oferty są tańsze, a atrakcje turystyczne mniej zatłoczone.

Komentarze